HamStet Home: Pohádky - O kočce a myši, jak spolu uzavřeli opoziční smlouvu

O kočce a myši, jak spolu uzavřeli opoziční smlouvu

V jednom starém domě ve sklepě žila myš. Měla malou díru v jednom nepřístupném rohu za starou almarou, a když padl večer a dům ztichnul, vydávala se na lup. Tu okusovala uložené brambory, jinde prohryzala rožek pytle se zrním, prošmejdila každý kout, nic jejím zoubkům neodolalo.

Jednoho dne se obyvatelé domu rozzlobili, a rozhodli se s myší rázně skoncovat. Druhý den přinesli domů kočku, spíš napůl odrostlé kotě. Dali jí mlíčko a pustili ji do sklepa. Číča se chvíli procházela po sklepě a brzy o myši věděla, jenže k její díře nemohla. Hlídala ji tedy z povzdálí.

Myši nastaly zlé časy. Dřív byla ve sklepě pánem, teď se skoro nemohla pohnout z díry. Brzy měla hlad a žízeň. Z díry se odvažovala jen na krátké chvilky a vždycky přitom velice riskovala, protože kočka byla pozorná, několikrát se skoro trefila a její drápek škrábnul myš do kožíšku. A jedné noci byla myš nějak roztěkaná, nepozorná, a najednou hup - už ji kočka držela v drápech.

Číča si svou kořist prohlížela a myš pískala strachy: "Pusť mne, pěkně prosím, pusť!" "Kdepak", kočka na to, "tebe jsem dostala za úkol chytit a taky jsem to jako řádná a své cti dbalá kočka splnila. Teď tě přinesu pánům, ti budou mít radost." Myš prosila dál: "Pusť mě, ukážu ti, kde schovávají slaninu, je jí tam dost pro obě." To na kočku neplatilo. "Dostávám od pánů mlíčko, slanina mě nazajímá", odpověděla. Myš horečně vymýšlela, jak by se kočce přeci jen nějak vykroutila, a v té nouzi dostala nápad. "Přines mě pánům. Oni tě pochválí a pak vyženou, protože když nebude ve sklepě žádná myš, na co by si drželi kočku? Žádného darmožrouta živit nebudou, já je znám." Kočka byla pořád tak trochu kotětem a tak byla důvěřivá a bezelstná. "To přece nemohou udělat, to by bylo nefér!" bránila se. "Když tě nechytím a ty budeš dělat škodu, tak mě taky vyženou a přivedou sem jinou kočku," namítala . Jenže myš už poznala, že její lest padla na úrodnou půdu a kočku přesvědčovala, co měla síly.

Nakonec se ty dvě domluvily. Myš slíbila, že nebude dělat žádnou škodu, bude sbírat jenom drobečky a bezcenné zbytky. Kočka ji bude za těchto podmínek tolerovat a nechá ji žít, stálým chytáním si zajistí přízeň pánů a pravidelnou misku mléka. A světe div se, ono to opravdu fungovalo.

Jirka