HamStet Home: Svět kolem nás - Zlobivá auta

Zlobivá auta

Ty potvory vám všude vlezou a strašně rychle se množej!

   Jára Cimrman - Dlouhý, Široký a Krátkozraký

Evropská unie diskutuje o zákazu fyzických trestů pro děti. Čeští rodiče diskutují o výchovných prostředcích pro nezvedené děti. A já si přemýšlím o výchovných prostředcích pro nezvedená auta.

Vídám je denně. Tu nedodržují předpisy o parkování a vecpou se kamkoli, přechody pro chodce nevyjímaje. Tu se rozlézají do chodníků a pěších zón a neváhají při tom ani ulamovat bezpečnostní sloupky k omezení dopravy původně určené. Tu z přebytku bujaré energie (že by takhle působila na motory biopaliva?) neváhají unášet své řidiče nepovolenou rychlostí nepovolenými místy. Sem tam z přebytku mladistvých sil odhazují na veřejném prostranství své krovky a kukly (pardon, karoserie až i celé vraky) a vůbec se nestarají, co s nimi bude. Svým množstvím vytlačují z ulic stromy, lidi, kočárky a děti…

Je mi líto jejich majitelů. Jsou v tom nejspíš stejně nevinně jako rodiče některých dětí, kteří také netuší, co jejich miláčkové tropí za jejich zády a bez dozoru. A držte na uzdě něco, co má několikanásobně větší váhu než vy sami. Dohadujte se o disciplině s tolika koňskými silami. Co kdyby si tak trochu vyhodily z kopýtka?!

Takže zpět k výchovným prostředkům. Co kdyby si nevycválaná auta musela odpracovat své hříchy a nekázně v podobě veřejně prospěšných prací. Třeba by musela vzít starou babičku na výlet. Dovézt někomu, kdo se těžko pohybuje, velký nákup. Nebo by zlobivá auta musela suplovat několik dní MHD.

Třeba by si už příště dala pozor. Ta auta!

Iva, 15.5.2008