HamStet Home: Svět kolem nás – Tam a zase zpátky

Tam a zase zpátky

Někdy musí člověk vyrazit do dalekého světa jako Bylbo Pytlík, aby si uvědomil, proč je rád doma tam, kde doma je. Stará pravda, ale v posledních měsících si ji uvědomujeme velmi zřetelně. Jak krize postupuje republikou, narůstá neuvěřitelně nabídka nejrůznějších obydlí, domků, bytů atp. (Jiný problém je ovšem to, zda si bydlení potřební mohou dovolit ceny realitních agentur i některých institucí?) Co chvíli se někde ukazuje vzorový byt či dům a zvědavé oko (navíc posílené praxí bytového architekta amatéra) si přichází opravdu na své.

Jenže! Jenže nezřídka se vracíme domů s dojmy veskrze pozitivními – ovšem pokud jde o naše prastaré panelové bydlení. Co lze ocenit na nové výstavbě, jsou nepochybně kvalitnější okna (ale ty už jsme si vyměnili, byť za své), tepelné izolace (těch už jsme se také dočkali) a bezpečnostní prvky dveří (tam jsme zatím po dílčí rekonstrukci jen na střední úrovni).

Na druhé straně s překvapením zjišťujeme, že některé byty, ač na metry mnohem větší (ale kdo má pak ty metry platit, že?), jsou dispozičně mnohem hůře řešeny. Jako by architekt ani neuvažoval, že tan bude někdo doopravyd bydlet.

S radostí si vychutnáváme, že naše kuchyň je skutečně tak prostorná, že se do ní vejde i stůl, má své vlastní okno a je oddělitelná od obývacího prostoru (tedy nikoli moderní 1 + kk – rozuměj velká obytná kuchyně). Klidové pokoje (ložnice a dětský pokoj) máme situovány do zeleně (a kdyby jí nekralovala herna/hospoda s nepřetržitým provozem, bylo by to i do klidové zóny). V ložnici je místo nejen na postel, ale i na skříň a stolek. Nejbližší dům, kam hledíme do oken, je mnohem dál než v nových (nepanelových, ale přeci jenom) sídlištích. V blízkosti byla řada – než je letos zrušili – ploch s dětskými herními plochami, což je něco, na co současný developer, na rozdíl od garáží, zpravidla nemyslí. Máme v okolí park a vzrostlou zeleň (než ji agilní podnikatelé ve spolupráci s radnicí zastaví garážemi, parkovišti a dalšími hernami). Naproti tomu nová výstavba je ozeleněná zpravidla pouze na webové vizualizaci. V reálu je v okolí většinou tovární dvůr, silnice, blízký dům vznikajícího sídliště jiného developera nebo obchodní centrum. Naopak chybí škola, školka, kulturní zázemí atp.

Pravda je, že většinou v novostavbách jsou prostornější předsíně, ale zase tam není moc kam umístit botník, skříň atp. Naproti tomu projektanti mysleli na větší prostor v koupelně a WC mají vlastní umývadla. Co je však spojuje se starými panelovými domy, je bezokennost těchto místností.

Já vím, není to fér, naše sídliště bylo totiž nadprůměrné, na svou dobu docela dobře postavené. (Možná proto ten projekt už nikdy nikdo nezopakoval?) Ale pochybnost se vtírá…

Iva, 17.7.2009