HamStet Home: Bydlení - Rezervace pro chodce

Rezervace pro chodce ?

Prý nový zákon na ochranu chodců místo, aby pomáhal, chodce, kteří by přece klidně mohli počkat, až auta přejedou, přesvěduje o jejich přednosti, a tím je zabíjí - napsal kterýsi čtenář v Metru. Prý naši politici neuváženě aplikovali západní zákony. Nezbývá mi než se zeptat, v čem je ta neuváženost. Že by v tom, jak nedokážeme vymáhat jejich (rozuměj těch zákonů) dodržování?

A tak můžeme vidět, jak se bleskurychle zamalovaly před rokem pracně (asi i nákladně) vybudované bezbariérové přechody. Jak v některých místech Prahy se nelze k budově po značeném přechodu vůbec dostat. A jak před sníženými nájezdy blahovolně parkují auta a problém vozíčkářů a maminek s kočárky už zase nikoho nezajímá. Sem tam si nějaké to nepochopené auto - řidič je v tom pochopitelně úplně nevinně - na chodníku zaparkuje nebo si po něm zkrátí cestu. A navíc do defenzivy tlačení cyklisté činí z chůze po chodníku značně dobrodružný podnik, zejména pro malé děti a staré a proto i méně pohyblivé pěšáky, když si z nich vytvářejí zoufale chybějící cyklistické stezky.

Přiznávám, že mě onehdy docela pobavil názor jednoho řidiče (předem nutno poznamenat, že ne každý řidič si může dovolit každodenní dojíždění do práce autem), který si s vážnou tváří pochvaloval, jak je mnohem méně nemocný, od té doby, co přestal do práce jezdit MHD. Hrozně se potom divil mé poznámce, že ovšem naše děti jsou od té doby zase o něco nemocnější a o něco méně často mohou se školkou nebo školou ven, kvůli koncentraci škodlivin ve vzduchu, které mezi námi v Praze téměř výhradně ovlivňuje doprava (stačí se podívat na dohlednost ve městě ve všední dny a o víkendu, ani nepotřebujete přístrojové vybavení pro měření koncentrace NOx a podobných). Předesílám, že ten řidič je jinak velmi laskavý člověk, ale prostě ho ta systémová souvislost nenapadla. Možná je zakopaný pes právě v tom chybějícím systémovém pohledu, kdo ví?!

Na závěr už mi zbývá jen jeden jedovatý návrh. Co takhle inspirovat se v historii a zřídit pro chodce rezervace, kde by se mohli pohybovat volně, ale mimo jejich území by měli smůlu a nebyli by žádným zákonem chráněni? Sice to problém neřeší a stejně jako v případě amerických Indiánů je to v zásadě nespravedlivé, ale pro okolní svět to možná bude vypadat humánněji než současný stav …

Anebo se přece jenom dokážeme domluvit jako moudří lidé ???

Iva