HamStet Home: Svět kolem nás - Nekrmit!

Nekrmit!

Koho? Zvířata v zoologické (to samozřejmě) a energetické molochy jako je ČEZ, PRE a podobní – to už tak samozřejmé není.

Cena elektřiny jakož i ostatních energií stoupá, na to si můžete vsadit jako na jednu z mála jistot současného světa. Ve vlastním zájmu se tedy snažíme nezapínat nejrůznější domácí spotřebiče zbytečně a při jejich obnově či nákupu sledujeme také spotřebu. Většinu klasických žárovek jsme už dávno nahradili kompaktními zářivkami (nabídka tvarů i barev světla je dnes mnohem širší než kdysi) a jiným účinnějšími svítidly. Takže direktiva EU, podle které se přestanou obyčejné žárovky prodávat, aby se šetřilo v celoevropském měřítku, nás prakticky nezaskočí. Jenže:

K vánocům jsem dostal měřič spotřeby a začal s ním obcházet byt. Vždy na dva-tři týdny ho zapojím k některé větvi elektrického rozvodu a pak nestačím zírat.

Suma sumárum – mnohé moderní a „úsporné“ spotřebiče svým sice malým, ale zato trvalým klidovým odběrem seberou třeba 40% své celkové spotřeby v dlouhodobém průměru! Peroucí pračka má sice spotřebu nějaké 2 kW, ale jen chvíli a párkrát do týdne. Zato svých 6 W mrtvého odběru cucá pořád.

Řešení je snadné a každému jej doporučuji – nakoupit zásuvkové „psy“ (vícezásuvky na kabelu) s vypínačem a milé spotřebiče krutě natvrdo odtrhnout od mateřské elektrorozvodné sítě. Investice se brzy vrátí. Nač krmit energetické monopoly a zbytečně přispívat na horentní odměny jejich manžerům, i tak jsou dost tlustí a zpovykaní.

Tisíce vývojářů celého světa usilovně pracují na energeticky úsporných technologiích. Mám pro ně inspiraci. Co kdyby zkusili vymyslet třeba obyčejný vypínač?

Měřič spotřeby el. energie
Jirka, 21.8.2009